hnutí spOLečně
16. srpna 2018

Olomoucký poklad jménem Flora? Potřebuje radikální změnu a pomoc města

Píše se rok 1967 a v Olomouci poprvé probíhá zahradnická výstava s názvem Flora Olomouc. Během tří etap - jarní, letní a podzimní - branami areálu prochází 840 tisíc návštěvníků. Toto číslo už nikdo nikdy nepřekoná. O rok později se v Paříži o Floře mluví jako o budoucí světové výstavě.

Zdroj: Facebook Zachraňme Floru Olomouc
 
Píše se rok 2017 a na Floru Olomouc přichází 101 tisíc návštěvníků. České a zahraniční zahradníky ve stáncích už z velké části nahradili obchodníci s oblečením, záclonami, nábytkem, hračkami a veteší. Smetanovy sady už několikátým rokem přetínávysoký plot, který má oddělovat výstavu od zbylé části parku.
 
Květiny, unikátní expozice a zahradní skvosty - to vše zajistilo Olomouci právem přízvisko “Město květin”, to vše dříve Flora nabízela. 90. letech se výstaviště otevřelo stánkovému prodeji, který pro něj dodnes představuje významný zdroj příjmůa je z něj hrazena mimo jinéhlavní expozice,” říká předseda iniciativy Zachraňme Floru Olomouc a kandidát hnutí spOLečně Daniel Bradáč.
 
Foto: letní Flora Olomouc 2018
 
“Postupem času tradičních partnerů Flory ubývalo, ale stánkový prodej zůstal. Všudypřítomné stánky dnes nabourávají kompozice historického parku a jdou proti smyslu celé výstavy. A navíc, postavit plot přímo v hlavní aleji, dříve vnímané jako hlavní exponát výstavy, by v minulosti nikoho nenapadlo,” dodává Daniel Bradáč.
 
Ploty, které začali organizátoři během výstav instalovat do Smetanových sadů, rozdělují nejen park, ale i obyvatele Olomouce. Jedni je vítají, druzí striktně odmítají. “Zrušení plotu by bylo vstřícným krokem vůči Olomoučanům, kteří už dlouhodobě nemají k Floře moc dobrý vztah,” vyjádřila se kandidátka hnutí spOLečně Pavlína Kutrová.
 
letní Flora Olomouc 2018 
 
"Než se dočkáme elegantního a především koncepčního řešenírozdělení parku a výstavní části, měli bychom vyzkoušet Floru bez plotu, a to i za cenu hypotetického úbytku platících návštěvníků.Většina expozic se nachází v pavilonecha sklenících, domnívám seproto, že propad návštěvnosti nebude velký,” říká Daniel Bradáč.
 
“Stačí poplatek do pavilonů, myslím že turisté, kteří přijedou ze vzdálenějších míst, do pavilonů stejně zajdou a Olomoučanům se uleví,” napsal na Facebook Zachraňme Floru Olomouc Mirek Hájek. Je jedním z mnoha, kteří požadují plot u Rudolfovy aleje odstranit.
 
letní Flora Olomouc 2018 
 
Flora zaspala dobu. Floristika i výstavnictví udělaly za posledních dvacet let velký krok vpřed, obojí jde dělat vkusně a především moderně. Vedení Výstaviště Flora však v tomto ohledu zamrzlo v 90. letech. Celková organizace, stánky a prostředí výstav se v průběhu posledních let nemění.
 
Zachránit dříve světoznámé olomoucké výstavy lze. Cílem není vrátit jim vzhled z jejich úspěšných začátků z přelomu šedesátých a sedmdesátýchlet, ale úspěch z této doby. Jak? Především smýšlením zodpovědných osob. Pokud je někdo přesvědčen o tom, že tak, jak vypadá Flora dnes, je to v pořádku, poté je potřeba zamyslet se nad tím, zda nepřišel čas dát prostor modernímu způsobu myšlení a novým nápadům.
 
Územní studie, zdroj: Výstaviště Flora Olomouc
 
Vlijme Floře novou krev do žil, nebojme se změny, neotřelých nápadů a řešení. Buďme otevřeni novým věcem, experimentujme, vystupme z dob minulého století a inspirujme se úspěšnými projekty vzahraničí. V tuto chvíli má Flora slibně nakročeno - v rukou drží nedávno dokončenou územní studii východní části Smetanových sadů.
 
Na vedení města a Výstaviště Flora čeká nelehký úkol - využít maximální potenciál územní studie. “Momentálně představuje pro Floru jedinou šanci. Propást ji, by mohlo přinést fatální následky,” říká Daniel Bradáč. Zřejmě nejdůležitější roli tak budou hrát budoucí zastupitelé města, kteří se na podpoře Flory a jejím financování musí shodnout.
 
letní Flora Olomouc 2018
 
Pokud mají výstavy na Floře chytit druhý dech a získat opět na prestižnosti, musí město podle Daniela Bradáče podniknout zásadní krok. “Bez finanční podpory města se výstavy neobejdou. K navrácení a udržení určité kvality je potřeba pravidelných finančních injekcí, které pokryjí alespoň hlavní část expozic,” říká.
 
Nejen jako kandidáti do zastupitelstva Olomouce, ale především hrdí Olomoučané nechceme připustit, aby Olomouc o své “rodinné stříbro” přišla. Zasadíme se o finanční podporu Flory z městské kasy. Již teď jsme vytvořili, na základě analýz rozpočtu města, úsporu 9 milionů korun. Naším cílem je ušetřit městu ještě více, ale hlavně - investovat tyto finance správným směrem.
 
letní Flora Olomouc 2018
 
Jedním z cílů hnutí spOLečně je také zřízení funkce městského architekta, který by s Výstavištěm Flora úzce spolupracoval. “Je nutné, aby mělo Výstaviště vlastní profesionály, kteří by nad dalším prozvojem Flory úzce spolupracovali s městským architektem,” uzavírá Daniel Bradáč.
 
letní Flora Olomouc 2018
 
Naší prioritou je oživit Floru. Nejen výstavy, ale celý koncept, kterému vrátíme jeho původní význam. Flora vždy měla a stále má úžasný potenciál, který se pořád dá využít v její prospěch. Vytvořme moderní prostory, pořádejme moderní výstavy, jejichž alfou a omegou budou květiny, ne stánky s oblečením a nábytkem.
 
Město by mělo podporovat unikát, jakým Flora vždy byla, a to nejen finančně. Vedení města by se mělo rozhodnout, zda stojí o zachování Flory v celé její kráse, nebo bude nečinně přihlížet, jak její dříve mezinárodní sláva pomalu upadá. Stanovisko hnutí spOLečně je v tomto jednoznačné, proto tvoří jeden z důležitých bodů volebního programu - město musí Floře pomoci!
 
Celý program hnutí spOLečně najdete zde.
 
Zdroj: Facebook Zachraňme Floru Olomouc
 
Sdílet na