Tři dny jsme po Olomouci tajně sázeli stromy. Proč? Lidem ve městě chybí. O jejich navrácení na Horní náměstí a do ulic města si dennodenně říkají přes webovou aplikaci Olomouc má na víc!, na sociálních sítích i během osobních setkání s námi.
Roky se o tom mluví, ale vedení města přání obyvatel nereflektuje. Místo toho, aby stromů v Olomouci přibývalo, se jejich počet snižuje. Současnou podobu získalo Horní náměstí v období baroka, poslední rekonstrukce zde proběhla v letech 1998 - 2001. Postupně zmizely stromy například na Masarykově třídě, třídě Svobody, v ulici Na Vozovce, Vídeňská či Na Struze.
Jenže stromy do města patří. Nejen proto, že je tam lidé chtějí, ale i z mnoha dalších racionálních důvodů. Fungují jako přírodní klimatizace, ochlazují své okolí, zadržují podzemní vodu, které v posledních letech dramaticky ubývá. Další důvody si můžete přečíst na našem webu: https://hnutispolecne.cz/blog/stromy-do-mesta-patri
Rozhodli jsme se, i přes možná rizika, která si uvědomujeme, toto téma naším činem otevřít a rozproudit veřejnou debatu. Během tří dnů jsme vysadili a rozmístili po Olomouci čtrnáct stromů. Tři najdete v květináčích na Horním náměstí před Moravským divadlem Olomouc, na Žižkově náměstí před Pedagogickou fakultou a v ulici 1. máje vedle hotelu Palác.
Další stromy jsme vysadili u Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci-Nových Sadech, kam jsme také pořídili novou lavičku, a na Masarykově třídě, kde chceme iniciovat vznik nové stromové aleje. Dříve tady totiž stromy bývaly, stejně jako na Horním náměstí.
Na všech zmíněných místech mohou lidé od 9. srpna podepisovat petici “Stromy na Horní náměstí!”, kterou apelujeme na budoucí zastupitelstvo města, které vzejde z letošních podzimních voleb, aby zahájilo s obyvateli Olomouce diskuzi a učinilo konkrétní kroky k navrácení stromů na Horní náměstí a do ulic města.
Nechť jsou námi zasazené stromy symbolem a vzpomínkou na okamžik, kdy vedení města muselo přestat ignorovat přání Olomoučanů a začít reflektovat fakt, že lidé v Olomouci stromy chtějí a že zeleň do Olomouce vždy patřila.
Petici je možné podepisovat také online na www.peticestromy.cz.
Proč jsme vybrali právě tyto lokality?
Na sídlišti v Nových Sadech je stromová alej v územním plánu zanesena, nicméně místo stromů tam dodnes byla jen planina. Od naší výsadby nám přichází desítky pozitivních reakcí od místních obyvatel. Stromy jim v této části sídliště chyběly.
Na Masarykově třídě se stromy dříve nacházely. Město je vykácelo a dnes zde najdeme jen torza pařezů. “Jde o typickou městskou třídu s úžasným potenciálem. Stromy jdou dnes sázet i u inženýrských sítích, které na tomto místě vedou, musí se však použít moderní technologie. Rozhodně neplatí, že je to nemožné,” říká lídr hnutí a spolumajitel zahradnické firmy Stanislav Flek.
Žižkovo náměstí je ukázkou typického nevyužitého prostoru, který by se stromy získal na prestižnosti a důstojnosti. Místo je holé, neudržované a zastávka MHD se zde stala shromaždištěm bezdomovců. “Jsme přesvědčeni o tom, že to jde i lépe. Žižkovu náměstí chybí stromy. Kam se mají lidé čekající na tramvaj schovat přes pražícím sluncem?” upozorňuje Stanislav Flek.
Další strom jsme umístili na ostrůvek vedle hotelu Palác, kde se sbíhají ulice 1. máje a Komenského. “Myslíme si, že na tomto místě by strom určitě být měl. Dokonce se o tom svého času hodně diskutovalo, nicméně ani rekonstrukce celé ulice, která byla dokončena v listopadu 2017, sem strom nedostala,” říká Stanislav Flek.
A nakonec strom na Horním náměstí - kapitola sama pro sebe. Dříve byly stromy přirozenou součástí centra města, kvůli architektonické rekonstrukci Horního náměstí, která probíhala v letech 1998 až 2001, odsud ale zmizely. Z Horního náměstí se tak stalo místo, kterému se Olomoučané v teplých letních dnech vyhýbají.
Nejsou zde stromy, které by náměstí ochlazovaly, povrchová teplota je tak v zastavěném centru i o 25 stupňů vyšší než na ploše se zelení. “Například maminky s kočárkem si raději udělají procházku o kilometr delší, než aby prošly přes rozpálené centrum,” upozorňuje Stanislav Flek.
“Strom na Horním náměstí jsme umístili strategicky před Moravské divadlo Olomouc, a to proto, aby byl alespoň část dne ve stínu,” vysvětluje lídr hnutí. “O všechny stromy se postaráme a zajistíme pravidelnou závlahu. Nicméně například v Nových Sadech nebráníme místním, kdyby se na péči o stromy chtěli podílet,” dodává Stanislav Flek.
Uvědomujeme si právní problematičnost našeho činu a přebíráme za něj plnou zodpovědnost. I přes veškerá možná rizika, kterých jsme si vědomi, jsme se rozhodli tímto způsobem na téma nedostatku stromů a zeleně v Olomouci upozornit.
V žádném případě nenabádáme Olomoučany k tomu, aby v budoucnu postupovali obdobně. Naši akci vnímáme jako naprosto výjimečný čin, kterým chceme vyvolat diskuzi nejen mezi občany, ale především mezi nimi a vedením města.
Olomouc bývala právem nazývána městem květin či městem parků. Dnes není ani jedním. Kvůli systematickému odstraňování zeleně se stává městem betonovým. Peticí apelujeme společně s Olomoučany na vedení města, aby konalo ve prospěch Olomouce a jejích obyvatel - ve prospěch moderního města, do něhož zeleň bezpodmínečně patří.
Jak to celé probíhalo?
Tři dny rozváželi a sázeli kandidáti hnutí spOLečně a podporovatelé hnutí stromy po Olomouci. Dobrovolně, s přesvědčením, že to má smysl, vstávali za časných ranních hodin, aby si oblékli reflexní vesty, vzali lopaty do rukou a vyrazili kopat jámy, sázet stromy a rozmisťovat těžké květináče.
To vše tak, aby je nikdo neodhalil. “Je to smutné. Chceme udělat dobrou věc, iniciovat změnu a vrátit do města stromy, které tady lidé chtějí, a musíme to dělat tajně,” říká lídr hnutí Stanislav Flek. Sám se sázení každý den účastnil, mimo jiné je totiž spolumajitelem jedné z největších zahradnických firem ve střední Evropě, tudíž i odborníkem na slovo vzaté.
Připojte se k petici “Stromy na Horní náměstí!” a dejte tak jasně najevo, že stromy a zeleň na Horním náměstí a v olomouckých ulicích chcete. Touto peticí apelujeme na vedení města, aby přestalo ignorovat zájmy lidí, kteří v Olomouci žijí. Ukažme zájem, který politici nebudou moci ignorovat!
Petici je možné podepsat na mnoha místech Olomouce:
- na Horním náměstí před Moravským divadlem Olomouc
- na náměstí Republiky u tramvajové zastávky ve směru k Žižkovu náměstí
- na Žižkově náměstí před Pedagogickou fakultou
- na křížení ulice 1. máje a Komenského, vedle hotelu Palác
- na Masarykově třídě vedle zahrádky hospody U Bystřičky
- u Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci-Nových Sadech
- v Sebio Cafe na třídě 1. máje 40
- v kavárně V lese na Žerotínově náměstí
- v pekařství Dalaman, Sokolská 548/44
- v Caffé Trieste na Dolním náměstí 18
- v Galerii Caesar v budově radnice na Horním náměstí
- v Jazykové škole ComPass, Čapka Choda 10
- v restauraci Viktoria, Školní 202/2
- ve Zdrawomlsu v Galerii Šantovka
- online www.peticestromy.cz
Petice bude za účasti médií předána novému zastupitelstvu města Olomouce, jež vzejde z komunálních voleb konaných v říjnu 2018. Cílem je přimět zastupitele Olomouce, aby vyslyšeli požadavky a přání občanů a našli konkrétní řešení, které zajistí vysazení stromů na Horním náměstí.