Zaregistrovali jsme vaše časté připomínky k nedostatku veřejných toalet ve městě. Proto jsme se rozhodli situaci zmapovat. Pojďme si tedy spOLečně přiblížit, jak na tom Olomouc s veřejnými toaletami je.
V přímé správě města jsou veřejné toalety v Pavelčákově ulici, v parku Malého prince a na Svatém Kopečku. Na zajištění provozu vynakládá město přibližně 800 tisíc korun za rok. Kromě toho je provozovatelem veřejných toalet ve Smetanových sadech a v Botanické zahradě v Bezručových sadech akciová společnost Výstaviště Flora Olomouc. Od vzniku covidové pandemie, kdy došlo k zvýšenému pohybu návštěvníků ve Smetanových sadech, byla zavedena celosezónní služba u toalet nacházejících se u pavilonů G a H, které slouží také pro návštěvníky probíhajících divadelních festivalů. Na zajištění těchto toalet navýšilo město finanční prostředky pro VFO o půl milionu korun, tyto peníze zároveň slouží i na zvýšený úklid všech parků.
Trochu na okraji pozornosti jsou i veřejné toalety sloužící prodejcům a návštěvníkům městské tržnice, které muselo Výstaviště Flora Olomouc po převzetí do správy uzavřít, z důvodu špatného stavu, který neodpovídal požadavkům na standardní hygienu. Nákladem 300 tisíc korun bude toto zařízení obnoveno do funkčního a vyhovujícího stavu.
„V úvahách vedení města je rovněž možnost zavedení jakési reciprocity, kdy by se například provozovatelům letních zahrádek, kteří by v centru města umožnili návštěvníkům bezplatné užití WC, mohly náklady spojené s touto službou kompenzovat úlevou na poplatku za zábor veřejného prostranství. Druhou možností je dobudovat tato zařízení v žádaných lokalitách. Takovou je např. vstup do Čechových sadů, poblíž smíšeného dětského a workoutového hřiště, kde máme takové zařízení již mnoho let ve zchátralém stavu. A právě toto zařízení se v příštím roce své obnovy a zprovoznění dočká,“ ríká ekonomický náměstek a kandidát na primátora za hnutí spOLečně Otakar Štěpán Bačák.