Pokud se podíváte do diskusí na sociálních sítích, někdy by se zdálo, že na světě není méně zelené město než Olomouc. Pokusím se nyní vystoupit z kabátu koaličního zastupitele a odborně zhodnotím olomouckou zeleň v porovnání s ostatními velkými městy v ČR. Dovolím si tedy nastolit tři kritéria. Velmi dobré - zde uvedu příklady, v čem je Olomouc na dobré úrovni či je dokonce lídrem v ČR. Jsme pozadu – zde uvedu příklady, v čem nám v Olomouci tzv. ujel vlak. Nutno zlepšit – v tomto bodě poukážu na příklady, kdy věci fungují, ale je třeba pracovat na zlepšení.
Velmi dobré - Olomoucké historické parky včetně Botanické zahrady a Rozária. Jde o opravdový klenot, který dělá Olomouc Olomoucí - stejně jako historické centrum s typickou věží naší krásné radnice. Péče o zeleň je zde na solidní úrovni, vzhledem k objemu financí dokonce na vynikající úrovni. Problémem parků je podinvestovanost v minulých volebních obdobích. Nyní se situace zlepšuje, každý rok se do parků investuje několik milionů a zahradníci Flory intenzivně pracují na modernizaci a zlepšování péče o parky. Faktem je, že parky by si zasloužily pořádnou investici do mobiliáře a také vodních ploch ve Smetanových sadech alespoň za 20 milionů korun.
Jsme pozadu – Uliční stromořadí - zejména jejich obnova. Teprve tato městská vláda, v čele s náměstkem Otakarem Bačákem, začala intenzivně jednat se správci sítí na nějakém technicko-právně akceptovatelném kompromisu. Většina velkých měst má tato pravidla nastavena již několik let, byť je pravdou, že to nikde není úplně jednoduché.
Nutno zlepšit - Péče o zeleň na sídlištích – zatímco o parky je postaráno solidně. Sídliště byla sice v minulosti velmi kvalitně založena, avšak nedostatečná a neodborná péče v posledních třiceti letech kvalitu zeleně na sídlištích značně snížila. Přitom zeleň na sídlištích je to, co jejich obyvatelé využívají každý den. Zde bude nutné zvýšit odbornou kvalitu péče a postupnou regeneraci. Zeleň na sídlištích totiž není jen sekání trávy a stříhání keřů plotostřihem.
Velmi dobré – Víme, jak na tom jsme a co, kdy a jak dělat - za této koalice byl pořízen nejlepšími odborníky na městskou zeleň Strategický plán rozvoje zeleně. Takový komplexní dokument nemá žádné jiné město. Je to souhrnný plán, který vychází ze skutečného stavu a realisticky navrhuje, jak postupovat dál, aby zeleň neupadala, ale naopak se zlepšovala.
Jsme pozadu – Rekreační zeleň v okolí města – toto je velmi slabé místo našeho krásného města - málo zeleně v jeho okolí. I v této věci však Rada města Olomouce dělá první kroky, jak situaci zlepšit. První podmínkou je dostat se k pozemkům, na nichž by se dalo vysazovat.
Nutno zlepšit – Péče o stromy - jak o nově vysazované, tak i o dospělé stromy. Správa zeleně v této věci udělala již mnoho pozitivních kroků. Avšak stále je co dohánět, zejména pak ve vztahu k developerům a firmám, které na území města dělají tzv. náhradní výsadby. Jeden krok je strom vysadit, ale další krok je se o něj tři roky starat - tedy zalévat, ošetřovat korunu, atd. Náhradní výsadby často dělají firmy z opačného konce republiky, takže donutit je ke správné péči po výsadbě, může být pro úředníky opravdu těžký úkol. Upřímně řečeno, vůbec jim ho nezávidím.
A na závěr bych rád končil pozitivně.
Velmi dobré – Městská odborná zahradnická firma – to je koncept, ke kterému se dnes města postupně vrací. My v Olomouci takovou firmu máme prakticky nepřetržitě - je to Flora a její zahradníci, kteří jsou solidně odborně zdatní a pro město dělají odborné zahradnické práce, na které si jiná města musí volat externí firmy. Samozřejmě, zahradníci z Flory nejsou bez chyby, ale jsou dobrým základem do budoucna.