V dalším díle našeho seriálu jsme se rozhodli analyzovat dosavadní využívání participativních rozpočtů v jednotlivých městech a obcích v Česku. Pro představu se jedná například o Děčín, Českou Lípu, Rumburk, Žďár nad Sázavou nebo jednotlivé městské části napříč Prahou.
Jaké procento z celkových výdajů obvykle participativní rozpočet zahrnuje? Od desetin procent až po téměř 2,5 procenta v Městské části Praha - Slivenec. Při srovnání je také relevantní brát v potaz počet obyvatel dané obce a zjistit, jaká suma by takto připadala na jednoho obyvatele. Tak například v Říčanech činí velikost participativního rozpočtu téměř 333 Kč na každého obyvatele. Tyto peníze jsou vymezeny čistě na projekty předložené a odhlasované občany daného města. Veškeré rozhodování je tedy v jejich rukou.
V Děčíně probíhají série prezentací a hlasování, ve kterých obyvatelé navrhují konkrétní projekty, které by chtěli ve městě realizovat. V roce 2018 v hlasování uspělo 11 ze 14 navržených projektů. Děčíňané iniciovali například vznik dětského dopravního hřiště, workoutového hřiště nebo záchranu památné lípy, která se nachází blízko silnice a kvůli tomu trpí nedostatkem živin. Potřebu dětského dopravního hřiště obyvatelé Děčína pociťovali především kvůli tomu, že Děčín jako jediné z bývalých okresních měst Ústeckého kraje dopravní hřiště postrádá a disponuje nedobudovaným hřištěm, které by za tímto účel šlo využít. Předpokládané náklady na tento projekt jsou 500 tis. Kč. V celkovém součtu o návrzích hlasovalo přes 1270 lidí, z nichž téměř 780 tak učinilo z vlastní iniciativy, bez výzvy navrhovatele či příbuzných.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/IrMQFt6P1v8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Věříme, že spolupráce radnice s občany dokáže přiblížit město nám všem a zasadit se o jeho lepší fungování.
Participativní rozpočty fungují asi v 1500 světových městech, proč by nemohly fungovat také u nás v Olomouci?