V Olomouci se začalo debatovat o zrušení poplatků za odvoz. Jsem rád, že s tímto návrhem přišlo naše hnutí. Jsem rád, že o návrhu psala některá média a že se rozproudila i debata na sociálních sítích. Jedni náš návrh podporují, druzí jej považují za populistický.
Velmi dlouho jsme jej promýšleli. Jsou města, kde obyvatelé za odvoz odpadků neplatí. Nejznámější jsou Teplice. V roce 2018 nemusejí platit ani v Karviné, město je prý v dobré finanční kondici. Máme také města, kde radnice vychází lidem vstříc tím, že mohou jezdit v městské hromadné dopravě zadarmo. Někde poskytují nejrůznější slevy, aby radnice odměnily své obyvatele za to, že platí za nejrůznější služby.
Rozhodně se nedomnívám, že zrušení poplatků za svoz odpadu je populismus. Víme, že fungování veřejné správy je na olomouckém magistrátu velmi nákladné. Také poplatek za odpadky je vysoký. Nemohli bychom uvažovat jinak? Nejde skutečně učinit provoz „radnice“ levnější, jako je tomu v dalších statutárních městech? Položil si někdo dříve otázku, proč dospělý jedinec v Olomouci zaplatí za odpady 660 korun ročně, v Pardubicích a Hradci Králové jen 500 korun? Proč je v Olomouci více úředníků než v těchto dvou krajských městech?
Lidé se často chovají konzervativně. Obtížně mění své zvyky. Podvědomě nechtějí mít služby zadarmo, ačkoliv třeba za osvětlení ulice nikdo nikdy neplatí. Přitom když spočítáme úspory, které vzniknou nákupem nových technologií, zrušením administrace při výběru poplatků, mírným zdražením jednorázových „papírových“ jízdenek a lepší efektivitou úředníků, pak si město může dovolit od poplatků a svoz odpadu odstoupit. Opravdu.
Vzpomeňme, jak minulá vedení města utrácela nehospodárně za akvapark či pronájem úřednické budovy NAMIRO. Pokud by jednala s péčí řádného vlastníka, za odpady jsme nemuseli platit již několik let. Ze strany spOLečně se tedy v žádném případě nejedná o populismus. Chceme město vést hospodárně a za ušetřené peníze poděkovat Olomoučanům. Tak, že poplatky za svoz odpadu zrušíme!