Jak dlouho jsi členem komise a jak vlastně taková komise funguje? Jak často se scházíte a kolik vás je?
Členem MPK jsem se stal po předminulých komunálních volbách koncem roku 2018. Pokud si dobře vzpomínám, první zasedání komise, kterého jsem se účastnil, proběhlo v lednu 2019. Nedávno to tedy bylo šest let.
Komise má celkem 11 členů. Scházíme se dle potřeby, zpravidla před každým jednáním Rady, protože komise je jejím poradním orgánem, obvykle rovněž před zasedáním Zastupitelstva. V praxi se jednání komise konají 2x do měsíce.
Kolik ti zhruba práce pro město zabere času?
Samotné jednání MPK obvykle až tak časově náročné nebývá, zpravidla jednáme cca 2 hod., někdy i déle, v zásadě podle rozsahu a složitosti projednávaných bodů.
Zdaleka nejvíce času mi ale zabere příprava na jednání komise. Před každým jednáním dostáváme zpravidla s několikadenním předstihem poměrně rozsáhlé podkladové materiály, které si musím nastudovat. Pro představu, jen důvodová zpráva Odboru majetkoprávního obvykle čítá cca 80 – 100 stran textu, k tomu bývá množství mapových podkladů a dalších příloh, se kterými se rovněž musím seznámit. Kromě toho obvykle projednáváme též body Odboru investic a rovněž body týkající se Správy nemovitostí Olomouc. Vzhledem k tomu, že komise obvykle zasedá v pondělí, musím přípravě na jednání obětovat část víkendu. Většinou na to tedy padne každá druhá neděle v měsíci. K velké „radosti“ mé rodiny, podotýkám… :)
V čem je pro město schopná MP komise důležitá?
MPK je odborným poradním orgánem Rady. Vzhledem k specifické agendě, kterou se komise zabývá, kdy se jedná o agendu týkající právních vztahů k nemovitému majetku města, nakládání s tímto majetkem apod., vnímám práci komise jako poměrně zásadní. Doporučení komise jsou jedním z významných podkladů, na základě kterých Rada (a v návaznosti na to i Zastupitelstvo) přijímá svá rozhodnutí týkající se nemovitého majetku.
Jste poradní orgán Rady města, poslouchá vás Rada ve většině případů?
Statistiku si nevedu, ale vnímám to tak, že ve většině případů Rada doporučením MPK naslouchá a respektuje je. Což je pro mě osobně velmi důležité, jinak by mi ta práce v komisi nedávala smysl. A když už se stane, že Rada někdy rozhodne jinak, obvykle dostaneme alespoň stručnou zpětnou vazbu, abychom věděli, jaké důvody Radu k odlišnému rozhodnutí vedly. Toto je poměrně zásadní změna, kterou se nám v tomto a minulém volebním období podařilo prosadit. Byť se to může jevit jako logické a samozřejmé, v minulosti, pokud vím, tomu tak vždy nebývalo.
Řešíte pouze aktuální témata, nebo napravujete i neduhy z minulosti a zároveň se snažíte nastavovat pravidla do budoucnosti?
Primárně řešíme témata, o kterých je potřeba rozhodnout „teď a tady“, často se ale vracíme k historickým záležitostem, protože spousta aktuálně projednávaných témat má souvislosti vyplývající z minulosti. Některé záležitosti je zapotřebí aktualizovat, například sazby nájemného za pronájem městského nemovitého majetku se čas od času musí revidovat, protože trh se vyvíjí a i město na to v souladu se zásadou „péče řádného hospodáře“ musí reagovat. Samozřejmě řada otázek, které řešíme a dáváme k nim svá doporučení, mají přesah i do budoucích let.
Co se vám povedlo v komisi nastavit, nebo napravit, aby pomohlo Olomouci?
Nechci zde zabíhat do jednotlivostí, pro mě osobně jsou důležité spíše takříkajíc systémové změny, jejichž cílem je zvýšení transparentnosti při rozhodování v majetkoprávních záležitostech města a současně maximální důraz na dodržování principu „péče řádného hospodáře“, který jsem již zmínil. A taky to, aby se ke všem subjektům, které vstupují do majetkoprávních vztahů s městem, přistupovalo rovným způsobem - aby nikdo nebyl apriori zvýhodněn oproti někomu jinému. Myslím si, že v tomto směru se nám celkem daří, rozhodně zde vidím pozitivní trend.
Je město tvrdý/férový partner ve věcech majetkových?
Pozice města se v tomto směru oproti minulosti postupně zlepšuje, zdaleka ale ještě není taková, jaká by podle mě mohla (a měla) být.
Existuje případ, který jste řešili /třeba úspěch/, který ti utkvěl v paměti, že se povedl?
Pozitivně hodnotím například rozhodnutí získat do vlastnictví města budovu NAMIRO, ve které se nachází část magistrátu. Z mého pohledu neudržitelný, pro město naprosto nevýhodný stav, kdy město bylo nuceno si tuto budovu po dobu uplynulých dvaceti let za drahé peníze pronajímat, se tím podařilo jednou pro vždy vyřešit. Podobně pozitivně vnímám rovněž rozhodnutí koupit budovu pošty na Ladově ulici v Hejčíně. V dohledné budoucnosti to městu umožní vyřešit nevyhovující současný stav, kdy některé agendy, které město musí zajišťovat (jako je například agenda řidičů a evidence motorových vozidel) musí být zajišťovány v prostorách, které nejsou ve vlastnictví města. Toto rozhodnutí tedy vnímám jako poměrně strategické.
Je něco, s čím třeba dlouhodobě bojujete, ale jde to pomalu?
Já jsem prakticky založený člověk, který se celý život pohybuje převážně v soukromé sféře. Proto je pro mě střet s realitou komunální politiky celkem náročný. Někdy mám pocit, že neúnosně dlouho trvá snad úplně všechno a bývám z toho mírně řečeno frustrovaný. Snažím se to ale brát tak, že důležitá je už jen ta snaha dělat věci poctivě, a že ten pozitivní výsledek se ve finále zkrátka dostaví, i když je to někdy běh na dlouhou trať.