Blog 8. 8. 2018

Může déšť poškodit akáty na Dolním náměstí?

Statutární město Olomouc vydalo 7. 8. 2018 tiskovou zprávu s názvem "Zalévací vaky mohou poškodit akáty na Dolním náměstí". Tisková zpráva patrně není aprílový vtip – vyšla v létě! Jestliže škodí stromu v kontejneru zavlažovací vak, co potom způsobí vydatný déšť?

Nasazení zavlažovacích vaků je sice součástí volební kampaně hnutí spOLečně, jedná se však zároveň o pomoc zeleni ve dnech pro ni nejtěžších – ve spalujících letních vedrech. Jedná se o "hmatatelnou" ukázku toho, že jsme schopni městu poskytnout praktická řešení. 

Jelikož se jedná o praktické a "hmatatelné" řešení, platí pro něj přírodní zákony a základní matematické vzorečky z geometrie:

Rozměry kovové mříže zakrývající betonovou nádobu jsou 180x180 cm, samotný kontejner pak má rozměry zhruba 150x150 cm, což představuje plochu 2,25 m2. Při odkapávání vody z 57 litrového vaku po dobu 9 hodin je tak vydanost zálivky kontejneru 6,3 litru za hodinu. Těžko si lze představit "postupnější zálivku" než-li odkapávaní vody ze zavlažovacího vaku touto "rychlostí". Při uvážení rozměrů kontejneru je přepočítaná vydatnost na plochu 2,8 litru na metr čtvereční za jednu hodinu. Vrátíme-li se k úvodní úvaze s deštěm, jedná se o 2,8 mm srážek za jednu hodinu, což je na území města Olomouce zcela běžná hodnota. Samozřejmě 9 hodin „v kuse“ prší málokdy, na druhou stranu při letních bouřkách někdy spadnou desítky milimetrů během několika málo desítek minut. Existuje ovšem jeden zásadní rozdíl mezi zálivkou zavlažovacím vakem a deštěm – při dešti do kontejnerů stéká i voda z výše položeného chodníku, což představuje další litry – tedy v podstatě další milimetry srážek – v kontejneru. Žádný žlab na odvod dešťové vody mezi kontejnerem a domy neexistuje.

I kdyby geometrie a všechny "kupecké počty" výše selhaly, jsou podzemní betonové nádoby vybaveny "odtokem při přelití" na rozhraní kačírku a zeminy, který v momentě, kdy půda není schopna absorbovat další vodu, zajistí její bezpečný odtok do městské kanalizace (viz fotografie níže, která vyšla 13.05.2013 v Olomouckém deníku – označeno fialově). Katastrofa zažehnána!

Podtrženo a sečteno – dodává-li automatický zavlažovací systém stromům zhruba stejnou "dávku" jako technické služby – tedy 100 litrů na jeden strom a náš vak přidal dalších 57 litrů, jedná se o stejnou situaci jako když začne pršet!