Olomouc si zaslouží být chytrým městem, bohužel jím však není. Proč? Rozvoj chytrého města potřebuje jasnou vizi a její systematickou realizaci, krůček po krůčku. To je něco, čeho se nám v Olomouci nedostává. Výjimkou je snad jen plán udržitelné městské mobility. Chytrému městu však nestačí.
V současné době se na území Olomouce nacházejí prakticky pouze dva prvky chytrého města. Prvním velmi povedeným prvkem je informační systém MHD. Druhým příkladem jsou takzvané chytré lavičky, ty však slouží spíše jako odstrašující příklad. Jedna z laviček byla umístěna tak nešťastně, že se ocitla v naší aplikaci Olomouc má na víc!
Chytrá lavička za 70 tisíc korun nabízí možnost nabití telefonu a také WiFi signál. To vše pohání rozpálené solární panely umístěné přímo v sedáku. Podle vyjádření města z června 2017 jsou sedáky ochlazovány ventilátorem na zhruba 25 stupňů Celsia. Realita ale ukazuje, že v létě se na chytré lavičce opravdu sedět nedá.
Jedním z programových bodů hnutí spOLečně je také rozšíření konceptu takzvaného chytrého města (SmartCity) do všech oblastí života ve městě. Co to znamená?
Základem, bez kterého se nelze obejít, je vypracování stručného dokumentu, který určí, jakým směrem se mají investice týkající se chytrého města ubírat. Nechceme slepě utrácet za další lavičky s USB portem. Do Olomouce přivedeme moderní technologie, které Olomoučanům zpříjemní každodenní život.
Chytrá údržba města: požádáme občany, aby problémy, kterých si všímají v ulicích(poničenýmobiliář, komunikace, sítě atd.) předávali dál online. Městští úředníci i městské firmy, jejichž povinností je se o majetek města starat, tak budou mít v reálném čase dokonalý přehled o tom, v jakém je město stavu. Drobné závady odstraní zaměstnanci technických služeb prakticky okamžitě díky hlášení v tabletu. Další opravy, které si vyžádají více času a peněz, pak půjde díky podrobným informacím z terénu lépe plánovat. Nezastupitelnou roli v této snaze budou mít komise městských částí, které, věříme, s plánováním údržby v online prostředí pomohou. Prakticky se jedná o výrazné rozšíření aplikace Olomouc má na víc!
Pilotní projekty jednotlivých prvků chytrého města, například:
- Parkovací senzory – Jejich umístění je nejvýhodnější na místech s vysokou fluktuací vozidel (např.parkování v okolí úřadů na ulici Vejdovského nebo plánovaná rekonstrukce náměstí Republiky). Na základě dat ze senzorů mají řidiči aktuální informace o parkovacích místech, a to buď v mobilním telefonu, na displeji automobilu nebo na inteligentních dopravních značkách.
- Inteligentní svoz odpadu pro některé městské části – Optimalizace počtu svozů díky komunikaci s občany (QRkódy + mobilní aplikace), dále senzory měřící naplněnost odpadových nádob.
- Chytré parky/zeleň – Například skutečně inteligentní zavlažování velkých nádob se zelení (systémsamozavlažování stromů na Dolním náměstí je nedostačující).
- Chytré a ohleduplné osvětlení – Chytré osvětlení je vhodné zejména pro městské části vzdálenější od centra nacházející se blíže přírodě. Inteligentní osvětlení může zabránit takzvanému“světelnémusmogu” a umí svítit pouze tehdy, kdy je v dané ulici pohyb osob. Dochází k úspoře energií a zvýšení viditelnosti, například i pro pozorovatele z nedaleké lošovské hvězdárny.
- Úspory energií na městských budovách – Například formou EPC projektů, kdy město hradí provedenou modernizaci technologií z úspor na provozních nákladech. K tomuto kroku je samozřejmě možné přistoupit až po pečlivé ekonomické rozvaze, rozhodně nechceme v Olomouci další budovy typu Namiro či aquapark.
- Pokračování nastoleného trendu „chytré dopravy“ – Preference vozidel MHD + IZS, inteligentní parkování, elektronické označníky, pozice vozidel DPMO v mobilu, bezkontaktní platby pro cestující.
Za pojmem “chytré město” se skrývá mnoho technických opatření. Jejich úloha je však jasná - města se díky nim stávají přívětivějšími ke každodennímu životu, otevřenějšími ke svým obyvatelům, ohleduplnějšími k životnímu prostředí a úspornějšími vzhledem k energetickým zdrojům. Věříme, že spOLečně s vámi dokážeme udělat Olomouci chytrým městem.
Olomouc má na víc!