Během pondělního odpoledne jsme požádali předsedu spOLečně Roberta Runtáka o to, aby nám v krátkosti přiblížil, jak probíhají povolební vyjednávání. Jaká je tedy aktuální situace?
Jak již proběhlo některými médií, hned v neděli nám vítězné hnutí ANO nabídlo vytvoření jakéhosi vyjednávacího dvojbloku, kdy společně budeme hledat třetího koaličního partnera.
Proč spOLečně odmítlo vytvoření tzv. široké demokratické koalice proti ANO, jak navrhovala lídryně STAN Andrea Hanáčková?
Vnímáme ANO problematicky na celostátní úrovni, ale v regionální politice máme s tímto politickým subjektem pozitivní zkušenosti. Myslím si, že obdobně to platí i v řadě jiných měst. ANO v olomouckých volbách výrazně vyhrálo, proto by měli dostat šanci sestavit funkční koalici. Spolupráce s olomouckým ANO byla během posledních čtyř let na dobré a korektní úrovni.
To, předpokládám, platí i o spolupráci s ODS a KDU-ČSL, přesto ale koalici se SPOLU nechcete. Proč?
ODS, KDU-ČSL i TOP 09, které dohromady tvoří koalici SPOLU, jsou nepochybně demokratické strany. Sám jsem je třeba v posledních sněmovních volbách volil. Spolupráce s prvními dvěmi zmíněnými probíhala v posledním volebním období dobře, po této stránce si nemůžeme na nic stěžovat. Problémem je spíše jistá zapouzdřenost a neměnnost olomoucké komunální politiky, kde cítíme, že jsou potřeba nové a výraznější impulzy, aby směřování města nabralo čerstvý vítr.
To je důvod, proč preferujete koalici s ANO a s ProOlomouc a Piráty?
Je to tak. ODS i lidovci jsou v Olomouci na radnici strašně dlouho. Myslíme si, že občasná změna vždy prospěje. A to jak městu, tak paradoxně i stranám, které třeba zůstanou na jedno volební období v opozičních lavicích. Naopak ProOlomouc by po osmi letech v opozici mělo podle nás dostat šanci a ukázat, co v nich je. Myslím si, že by to mohlo fungovat. Ale na jakékoli závěry je v tomto okamžiku ještě brzy.