Blog 14. 11. 2018

Proč se vyplácí udržovat veřejná prostranství

Vždy, když přidáme na Facebook fotografie z úklidové akce, lze pod nimi nalézt dva typy reakcí. Jedna část diskutujících oceňuje naši snahu. Druhá část také reaguje pozitivně, ale zároveň upozorňuje na fakt, že místa takto upravená dlouho nevydrží a stanou se co nevidět terčem vandalů.

Když jsme s "úklidovkami" v květnu 2018 začínali, věřili jsme, že námi uklízená místa zůstanou uklizená - a vypadá to, že tohle přání se nám plní. Stačí se podívat do časosběrných fotografií v přiložené galerii! Argument, že zaneřáděný mobiliář už ani nemá smysl čistit, byl pokořen! Do budoucna ale bude lepší provádět údržbu hned při prvních známkách chátrání, nic neodkládat "na potom..."

Princip "okamžité údržby" platí dvojnásob u nových investic. Objeví-li se první šmouhy na autobusové zastávce, musí co nejdříve dolů. Začne-li vyrůstat plevel ve spárách, musí ven dříve, než se vysemení - a bez herbicidů. Neodstraní-li se nepořádek na mobiliáři včas, startuje jeho neřízená destrukce. Uklizená a upravená místa naopak vandaly nepřitahují...

Na některých místech jsme se báli, že jde o "stoletou" a "zažranou" špínu, která nepůjde dolů. O to větší radost jsme měli, když se nám taková místa podařilo opět rozzářit. Zaplevelenou, kompletně posprejovanou zastávku vyčistí 3 lidé za 2 hodiny, s materiálovými náklady do 200,- Kč. Lavičku umíme spravit i když je část její konstrukce zrezivělá skrz na skrz.

I když naše pravidelné Úklidovky na chvíli přeruší zima - barvy neschnou, materiály jsou vlhké, odstraňovače graffiti reagují pomalu a pomalu končí svozy bioodpadu - hned na jaře 2019 se vrátíme v plné síle. Věříme, že i s asistencí Technických služeb, Výstaviště Flora, a v rámci speciálních akcí i Vás - občanů, jejichž morální i osobní podpory si velmi vážíme.

Luděk Janák, "šéf" úklidové party