Možná už jste slyšeli, že na nedávném jednání Zastupitelstva města Olomouce byla schválena Strategie zeleně a management údržby ve městě Olomouci. Co si ale pod tímto složitým názvem představit? Jde o koncepční rozvojový dokument, který byl zpracován společností FLORART a díky němu se vůbec poprvé podařilo analyzovat stav ploch zeleně v zastavěné části města Olomouce. Při zářijovém veřejném projednání Strategie zeleně v olomoucké Oranžérii jsme nemohli chybět, stejně tak jako předseda dozorčí rady Výstaviště Flora Stanislav Flek, který byl jedním z přednášejících.
„Naším hlavním zájmem byla kompletní starost o olomouckou městskou zeleň, ovšem neměli jsme se od čeho odpíchnout. Nemohli jsme se opřít o žádné souhrnné informace, takové poznatky totiž nikde nebyly k dispozici. Pro rozvoj městské zeleně bylo potřeba zodpovědět pár základních otázek, jako například:
- Staráme se o zeleň technologicky správně?
- V jakém stavu se olomoucká zeleň vůbec nachází?
- Jsou náklady na péči o zeleň dostačující nebo zbytečně vysoké?
- Jak si optimální stav zeleně vůbec představit a jakým způsobem ho můžeme dosáhnout?
Na žádnou z těchto otázek nám předtím nebyl nikdo schopný odpovědět. Bylo tedy nutné vypracovat podrobnou analýzu, která přispěje k rozvoji naší městské zeleně. Strategie všechny tyto otázky zodpověděla a na nás je tyto poznatky aplikovat do praxe,“ upřesňuje Flek. Z dokumentu vyplývá, že 75 % ploch olomoucké zeleně plní svou funkci dle očekávání, můžeme je tedy řadit do stabilních ploch. Nyní je třeba postarat se o zbylých 25 %. Díky dokumentu jsou také navrhnuty potřebné kroky ke správné činnosti v péči o sídelní zeleň, které budou směřovat dosažení její maximálně možné kvality. Vizí Olomouce je město s přívětivým městským prostředím s možnostmi odpočinku v parcích nebo na březích řek. Další rozvojovou prioritou je realizace parků, a to například U kaple Panny Marie na Nových Sadech, Park na Dlouhé ulici, Park na ulici Lazecká a komplexní obnova historického parku ASO.