Sběrné soboty považuji za určitý anachronismus, který má své kořeny hluboko v historii, a především v našich myslích. V současné době, kdy má město Olomouc dva sběrné dvory, které jsou otevřené sedm dnů v týdnu a kde mohou občané města odevzdat všemožné druhy odpadů a přebytečných věcí z domácnosti, postrádají pro většinu obyvatel, v podobě, jak ji známe, smysl. Když se k tomu připočte neustále se rozšiřující nabídka různých nádob na další druhy tříděného odpadu (nejnověji kovový odpad, elektrospotřebiče a elektrozařízení), nádoby na BIO odpad, kompostéry, které TSMO nabízejí občanům města, ruku v ruce se zahušťováním stanovišť s tříděným odpadem, je jasné, že se v této oblasti servis občanům neustále a významně zkvalitňuje. Nezanedbatelným argumentem pro zrušení sběrných sobot v současné podobě je, že se jedná o nejdražší způsob likvidace odpadů a také, že množství takto svezeného odpadu rok od roku klesá. V situaci, kdy městská kasa zeje prázdnotou, se mi jeví jejich zrušení jako ukázkový příklad toho, že to politici s úsporami, o nichž doposud vesměs jen mluvili, ale konali jen minimálně a velmi neochotně, myslí opravdu vážně.
Osobně nevidím u tohoto tématu absolutně žádný prostor na jakýkoli populismus směrem k občanům, jak to některé strany s oblibou dělají - přišlo by mi to zde vyloženě trapné. Sběrných sobot jsem se pravidelně účastnil (poblíž centra, v Hejčíně, Řepčíně) a mohu z vlastní zkušenosti říci, že je využívalo min. 90% občanů. Avšak domnívám se, že odpad, který tam byl vyvážen, by titíž lidé (včetně mě) dokázali bez problémů odvézt vlastním automobilem do sběrného dvora. Je to jakýsi luxus, na který jsme si zvykli a který celkem pochopitelně bereme po nějakém čase jako samozřejmost, a pokud o něj přijdeme, sníží se nám kvalita života. Ve skutečnosti tomu tak není. Spíše se nabízí otázka, jestli nedokážeme těch cca 2,5 mil., které tato akce stojí, investovat do něčeho smysluplnějšího, nebo ještě lépe, v situaci, v jaké je městská pokladna, je prostě ušetřit?
Zbývá jen malý zlomek lidí (myslím, že to bude do 5%), kteří nemají možnost, a to především objemnější kusy odpadu, do sběrného dvora odvézt. Týká se to asi zejména seniorů a těch, kteří ve svém okolí nemají nikoho s automobilem – avšak kolik je takových v dnešní době, kdy rodiny bez aut téměř neexistují? Nicméně i na tyto jedince by bylo dobré myslet a nabídnout jim pomoc, např. v podobě jednorázového svozu popelářským vozem, nákladním vozem Technických služeb apod. - klidně za nějakou symbolickou úhradu. Tato služba by se dala zadat např. ve sběrných dvorech, příp. telefonicky nebo mailem na TSMOL a realizovala by se podle množství požadavků, např. 2x ročně. Lze případně popřemýšlet i o jiné formě, jak této malé skupině lidí pomoci problém řešit, ale jistě by se jednalo o výrazně méně nákladnou záležitost, než je tomu tak nyní. Ostatní se bez sběrných sobot úplně v pohodě obejdou. V okrajových částech města může být situace o něco jiná (blízkost přírody může některé jedince svádět k odkládání přebytečných věcí ledaskde...), tam tu konkrétní zkušenost nemám, ale osobně si myslím, že nastala doba k výrazné revizi tohoto přežitku, u kterého bych si dovolil vidět až trochu „rozmazlovací“ rysy.
Nejvíce by tak případným zrušením sběrných sobot mohly být postiženy solidně organizované klany, pro které tyto byly příležitostí, jak přijít k nějakým, pro jiného nepotřebným věcem, aniž by je musely ukrást. Jejich příslušníci si však asi stěžovat nebudou, i když to mohou vnímat jako diskriminaci, ale to oni vnímají téměř vše... no a taky po nich nezbydou torza už jednou vyhozených věcí, které po vykuchání atraktivních materiálů /především barevných kovů/, bez uzardění odhodí do první příkopy nebo prostě kamkoli, kde je napadne. Rozhodně ne do nádob na komunální či tříděný odpad nebo do sběrného dvora.