Blog 2. 9. 2021

Výsadba na Havlíčkově ulici

Výsadba na Havlíčkově ulici

„Nedopustíme, aby z centra města mizely stromy jen proto, že si někdo před dvaceti lety neprohlédl plánky inženýrských sítí.” 

 Všímavým obyvatelům Olomouce jistě neuniklo, že u tramvajové zastávky Výstaviště Flora chybí několik hrušní. Tyto dřeviny byly před bezmála dvaceti lety neodborně vysazeny přímo do inženýrských sítí s velmi omezenou možností rozvoje kořenového systému. Díky této nedbalosti zde stromy neprospívaly, byly náchylné k nemocem a vykazovaly zvýšený výskyt patogenů. Odborníci rozhodli, že je potřeba je odstranit.

„Je pro nás naprosto nepřijatelné, abychom káceli stromy bez náhrady. Proto je zajištěno, že v následujících dnech budou na této ploše vysázeny kmenové šeříky, které budou výškou dosahovat dvoumetrové výšky předchozí výsadby. Již nyní jsme na zelený pás umístili cibuloviny a okrasné traviny, které šeříky doplní a budou vizuálně navazovat na Rudolfovu alej. Celkově tak bude celý prostor působit ještě zelenějším dojmem než kdy dřív. Nová výsadba je navíc nenáročná na vegetační plochu a tak se situace s inženýrskými sítěmi již nebude opakovat” vysvětluje Ing. Otakar Bačák (spOL.), náměstek pro oblast městské zeleně.