Blog 25. 8. 2018

Zeleň tam, kde lidé žijí: Za květiny zaplatíme Olomoučanům, ne technickým službám

Květiny do města lze dostat i jinak, než posílat každoročně z městské kasy statisícové částky firmám za jejich výsadbu a údržbu. V některých českých a zahraničních městech dostávají lidé truhlíky s květinami od magistrátu zcela zdarma. Stačí, když se o květiny starají. Město tak zkrášlují sami občané a radnice ušetří za jejich údržbu.

K odvážnému kroku se rozhodli i v Hněvotíně u Olomouce. Truhlíky tady rozdávají nepřetržitě od jara 2014. Hlavní cíl „udělat obec hezčí“ se podle starosty Jaroslava Dvořáka daří plnit. „Lidé, kteří dávají květinovou výzdobu do oken směrem k ulici, obec zkrášlují. A to byl účel,“ řekl hnutí spOLečně starosta Hněvotína.

Inspiraci našli hněvotínští radní v Rakousku, Bavorsku nebo třeba Švýcarsku, kde tento koncept funguje už desítky let. Realizace je přitom poměrně snadná. Město se zájemci uzavře jednoduchou smlouvu o převzetí materiálu, ve které se lidé zavazují k pečování o květiny a k umístění na okna nebo plot směrem do ulice.

Květináče na podzim vrátí zpět městu, které je na jaře nově osázené opět vydává žadatelům. Taková je praxe, která se osvědčila nejen v zahraničí, ale i v Hněvotíně nebo Praze 1. Hlavní město tuto myšlenku realizovalo ještě o několik let dříve než Hněvotín.

V letošním roce Praha 1 vyčlenila na projekt čtvrt milionu korun. V předchozích letech byl rozpočet na jednu sezónu 100 tisíc korun. Před deseti lety, kdy se zde projekt teprve rozjížděl, rozdali v Praze 1 celkem 103 květináčů do rukou 22 žadatelů.

Zájem mají nejen obyvatelé měst, ale i školy a společenství vlastníků bytových jednotek. V Hněvotíně instalovali také speciální květináče, které zdobí sloupy veřejného osvětlení. V roce 2014, kdy službu poprvé vyzkoušeli, rozdali a rozmístili po obci celkem 320 samozavlažovacích truhlíků.

Zájem o ně mělo tehdy okolo pětašedesáti domácností, maximálně mohly získat čtyři květináče na jeden dům či byt. Rostliny do Hněvotína dodalo olomoucké zahradnictví a Flora. V prvním roce stál projekt zhruba 140 tisíc korun. „Nešlo o tak velkou položku, abychom tento koncept nevyzkoušeli,“ řekl starosta Hněvotína.

Jak lze vyčíst z uvedených příkladů z Hněvotína a Prahy, nejde o finančně nákladná řešení, která by zatížila rozpočet města, rozhodně ne ve své testovací fázi. Rádi bychom Olomoučanům tuto možnost“zdarma”si vyzdobit okna či ploty poskytli.

Z projektu plynou i další výhody, a to nejen Olomoučanům, ale i městu. Centrum“rozkvete”a lidé se v něm budou cítit zase o něco příjemněji. Péče o květiny je přímo na těch, kteří si květináče“pronajali”,a technické služby se tak mohou věnovat jiným důležitým věcem.

Naším cílem není suplovat technické služby, jejich činnost je v Olomouci nenahraditelná a více než důležitá. Chceme však prosadit sofistikovanější organizaci (nejen) technických služeb, čímž ušetříme několikamilionovou částku z rozpočtu města. 

V tomto roce radnice vyhradila Technickým službám města Olomouce 51,5 milionu korun na péči o veřejnou zeleň. Částka se téměř každý rok zvyšuje. Loni to bylo přes 47 milionů korun, v roce 2016 o dva miliony méně a v roce 2015 necelých 45 milionů korun.

Věříme, že každá změna k lepšímu má smysl, i když ji možná někteří považují za malou nebo bezvýznamnou. Právě drobnosti, na kterých spOLečně pracujeme, vytvářejí velké věci.