JUDr.
Robert
Runták
MBA
předseda hnutí spOLečně, podnikatel, investor

O mně

 

V Olomouci jsem se narodil a celý život zde žiji. Vystudoval jsem Slovanské gymnázium a po maturitě jsem absolvoval Právnickou fakultu na Univerzitě Palackého. Při studiu jsem si přivydělával jako osvětlovač v Moravském divadle. Potom jsem začal pracovat na exekutorském úřadě v Přerově, kde od roku 2001 zastávám post ředitele. Dnes však především podnikám a investuji. V letech 2009 – 2012 jsem byl spolumajitelem fotbalového klubu SK Sigma Olomouc.

V roce 2007 jsem při zařizování našeho domu koupil svůj první obraz a propadl jsem modernímu umění. Má sbírka je v současnosti jednou z nejrozsáhlejších v České republice. Sbírám především česká díla, ale vlastním i přes 100 děl významných evropských umělců.

Jsem členem Bohemian Heritage Fundu, který podporuje a rozvíjí české kulturní dědictví a akviziční komise londýnské galerie Tate Modern pro Rusko a východní Evropu, kde se podílím na výběru děl, které tato galerie zařazuje do své sbírky. Od roku 2018 působím také ve školské radě Slovanského gymnázia.

V současné době se kromě různých projektů věnuji výstavbě galerie a co-workingového centra v továrních prostorách na Jungmannově ulici, nedaleko hlavního nádraží.

Od roku 2008 jsem v registrovaném partnerství.

5 Otázek

Co máte na Olomouci rád?

Atmosféru a fluidum. A pro někoho možná překvapivě lidi, kteří ve městě žijí, byť je to s námi Hanáky někdy trochu komplikované a na dlouhé lokte.

Na co jste v životě nejvíce hrdý? Co dává Vašemu životu smysl?

Na to, že jsem se v životě přestál bát proher. Myslím, že jsem bojovník a vrhám se i do bitev, ve kterých jsem od počátku outsider. Na to jsem hrdý.

Může být Olomouc ještě lepší?

Ano, dokonce může být o dost lepší. Toto si dnes uvědomuje stále větší počet lidí.

Proč spOLečně?

Protože jednotlivec sám nikdy nic nezmůže. Společně dokážeme i věci zdánlivě nemožné. Chce to jen chtít, naslouchat lidem, tvořit věci s nimi a tvořit je upřímně. Pro město a pro lidi. Ne pro sebe.

Proč by Vám měli voliči dát svůj hlas?

Nechci, aby dávali hlas mně, ale aby ho dali celému hnutí spOLečně. Jedině tak to dává smysl.